המדריך להורה העסוק: איך לשמור על קשר טוב עם מתבגרים?

במאה ה 21, מקום העבודה תופס מקום משמעותי באורח החיים של כל הורה. הצורך לאזן בין בית לעבודה הוא צורך ברור שאיתו מתמודדים לא מעט הורים, ובוודאי גם אתם. אולם, המצב מתסבך עוד יותר כאשר בבית מתגוררים בני נוער. כידוע, תקופת גיל ההתבגרות היא תקופה מורכבת ורגישה מאוד שמובילה לא פעם ולא פעמיים לקשיים בתקשורת. תשובות קצרות, התחמקות ממפגשים וכן ריחוק הוא חלק בלתי נפרד מהתקופה המוכרת שכל אחד מאיתנו עבר בילדותו.

כאשר מכניסים לקלחת המשפחתית הזו גם את הסוגייה של עבודה, היכולת לשמור על קשר טוב עם מתבגרים הופך למאתגר עוד יותר. בכדי להעמיק ולחזק את הקשר, בחרנו להציג דרך המומחים של אתר איך גדלת את מיטב הטיפים בעבור הורים עסוקים שרוצים ליצור מערכת יחסים קרובה – גם בתקופה מאתגרת על רקע של גיל ההתבגרות. מוכנים? בואו נתחיל:

יצירת זמן איכות אישי

זמן איכות אישי עם המתבגר הוא חשוב מאוד לטובת יצירת נתיב תקשורת פתוח. תאמו לכם ביומן יום שבו אתם יוצאים יותר מוקדם מהעבודה או משריינים את סוף השבוע לטובת זמן איכות משותף במקום אהוב על שניכם. חשוב מאוד להגיע עם נכונות אמיתית להקשיב ועל כן זמן האיכות צריך להיות ללא מכשיר הסלולר. העבירו אותו למצב שקט והפנו את מלוא הריכוז והקשב כלפי בן הנוער, מתוך מטרה לאפשר לו מרחב אישי שבו הוא ירגיש חשוב ומהותי.

המדריך להורה העסוק: איך לשמור על קשר טוב עם מתבגרים?

הפקת המיטב מהיום יום

הלחץ בעבודה משפיע מאוד על היכולת שלכם לתקשר ולשבת לשיחה עמוקה עם בן הנוער, בנוסף לעובדה כי רוב בני הנוער קצרים מאוד בתשובות שלהם ונוטים להתעלם מהבקשות שלכם. נצלו את הזמנים במהלך היום שבו אתם אוספים את בן/בת הנוער מבית הספר או החוג לטובת שיחה קצרה ונסו שלא לדחוק בהם במידה והם לא משתפים פעולה. דווקא הרגעים הקטנים האלו בנסיעה עצמה או בזמן שהוא צופה בטלוויזיה יכולים מאוד לתרום לקשר ביניכם כמו גם למתן תשומת לב לצרכים ולדרישות שלו.

ארוחות משפחתיות

בישראל כידוע ארוחות שישי מהוות חלק בלתי נפרד מחיי המשפחה, ועל כן דאגו לקיים בכל יום ארוחת בוקר או ערב משפחתית שבמסגרתה הילדים יכולים לספר בפתיחות אודות היום שעבר עליהם. אם אתם מרגישים שהילדים לא רוצים לדבר, אל תדחקו בהם ונסו להוביל אתם את השיחה. אם ירצו לדבר נפלא וגם אם לא מדובר בהזדמנות מעולה ליצור זמן איכות משפחתי ועוטף. חשוב לציין שארוחות משפחתיות הן זמן נהדר להתנתק מהעבודה, להשתחרר מהלחץ שהיא גורמת וליהנות בחיק המשפחה, נוסף על שמירת הקשר שלכם עם המתבגרים.

מחוות קטנות

דווקא הדברים הקטנים הם אלו שיכולים לעשות את ההבדל. ילדים בגיל ההתבגרות נוטים להסתגר או להתרחק ועל כן אתם כהורים יכולים ליצור בעבורם מחוות קטנות – פתקים עם אמירות אהבה, דפיקה בדלת לפני שנכנסים וכן הודעות במהלך היום שנועדו לבחון כיצד הילדים שלכם מרגישים ואיך עובר עליהם היום. נכון, לעיתים הילדים לא יגיבו כלל או ירגישו שאתם "נדחפים" אבל דווקא המחוות הקטנות הללו נועדו להראות להם שאתם כאן בשבילם.

התייעצות עם אנשי מקצוע

חשים שאתם לא מצליחים לתקשר עם הילדים? זו לא בושה לבקש עזרה. באתר איך גדלת כמו גם באתרים מתמחים תוכלו לקבל סיוע מצד מומחים להתפתחות הילד וזאת מתוך מטרה לקבל סיוע וכלים, כל זאת לטובת יצירת נתיב תקשורת עם בן הנוער.

לסיכום, תקופת גיל הנעורים היא תקופה מורכבת גם בעבור הילדים ובוודאי בעבורכם כהורים שנאלצים לג'נגל בין יום עבודה עמוס לבין חיי משפחה. סבלנות, הכלה הקשבה וכן קבלת כלים מגורמי מקצוע מהווה את הדרך לחיזוק והעמקת הקשר ביניכם לבין הילד/ה שלכם.

נגישות