פייסבוק: בלי אוכל חינם לעובדים!

כשגוגל מתחילה בלאגן, ופייסבוק משלמת את המחיר: מקרה משעשע אם תרצו שקרה בעיר מאונטיין ויו בקליפורניה.

במשרדי פייסבוק החדשים בעיירה מאונטן ויו – Mountain view בקליפורניה, לא יוכלו העובדים ליהנות ממה שמוצע באופן חופשי במקומות אחרים בעולם: מסעדות המציעות ארוחות חינם לאורך כל שעות היום. למורת רוחם של עובדי פייסבוק, הדבר לא יתאפשר משום שעיריית מאונטן ויו אוסרת על חברות בתחומי העיר, לספק מזון חינם לעובדיהן.

ירקות אורגניים

מטרתו של האיסור הנה כמובן לספק יותר עבודה למסעדות בעיר, ולייצר מצב בו עובדי חברות ההיי טק שעד עכשיו קיבלו ארוחות חינם בעבודה, יצטרכו לצאת למסעדות בעיר כדי לרכוש את הארוחות שלהם.

באופן אירוני – החוק, אשר נכנס לתוקף בשנת 2014, בעקבות המדיניות של חברת גוגל לספק מזון חינם לעובדים, לא תקף למשרדי גוגל מכיוון שאלה לא נמצאים בתחום השיפוט שנקבע לתוקף החודש. לעומת זאת – עובדי פייסבוק, אשר קבעה משכנה באזור בו החוק המגביל ארוחות חינם תקף, יפגעו מהחוק החדש, כמו גם עובדי טוויטר.

למה כל זה קורה?

הגישה של עיריית מאונטן ויו גורסת כי כאשר חברה מציעה לעובדיה מזון חינם מתוך מגוון של מסעדות משובחות, היא למעשה מונעת מעובדיה לצאת אל העיר ולבחור בעצמם את המזון שהם רוצים לאכול, ובכך מייצרת מצב של מונופול בתחום ההסעדה של עובדיה.

הרוחות בקרב עובדי ההייי-טק (בעיקרם עובדי פייסבוק) אשר מושפעים מהחוק – סוערות, במיוחד בפורומים של רדיט REDDIT. "אולי המסעדות במאונטן ויו צריכות להתאמץ קצת יותר כדי לגבות אלפי דולרים ביום מעובדים" – טוענת אחת מהתגובות, ויש עוד הרבה כאלה. מהצד השני עומדת העובדה כי על חברות ההיי טק לא נאסרה האפשרות לממן את ארוחות העובדים במסעדות חיצוניות המשרתות את הציבור הרחב, מה שנאסר הוא רק מתן ארוחות חינם בתוך הקמפוסים של החברות.

בכל מקרה – המשרדים החדשים של פייסבוק אינם נמצאים בקמפוס ענק ומבודד כפי שנוהגת חברת גוגל, אלא צמד בניינים בני 8 קומות הנמצא בכפר היי-טק המשותף לחברות רבות בסן אנטוניו ובו מגוון של מסעדות וספקי שירות. משמעות הדבר היא כי עובדי פייסבוק המעוניינים לאכול , יצרכו לגשת למסעדה שאינה בבעלות פייסבוק כדי לקבל את הארוחה שלהם.

ואנחנו אומרים – שמי שרוצה לאכול טוב ולדעת בדיוק מה הוא אוכל – כדאי שיכין לעצמו את האוכל בבית. זו אמנם לא עמדה פופולרית במיוחד, אבל במיוחד בסן פרנסיסקו הכל כך מודעת לעצמה בנושאי מזון, היא הופכת להיות יותר ויותר פופולרית. מעטות המסעדות אשר רוכשות ירקות אורגניים לבישול, ועובדים אשר רוצים לדעת בדיוק מהם מרכיבי המזון שלהם, ורוצים להיות בטוחים בצורה שבה בושל המזון שלהם וברמת הניקיון שהוא עומד בו – חייבים לקחת אחריות על המזון שלהם ולצאת אתו מהבית.

נגישות