פטירת עובד: המדריך המלא למעסיקים

מקום עבודה הוא הרבה מעבר לסתם מקום ששוהים בו כמה שעות ביום. מקום העבודה הוא חלק מהותי בחיים של כל עובד ועובדת. זהו מקום בו הם מתפתחים, מכירים אנשים, צומחים וכן, גם מרוויחים משכורת. לפעמים, עובדים לא מגיעים לרגע הפנסיה המיוחל ועוזבים את העולם בטרם עת. המקרים הללו יכולים להיות קשים בכל מיני רמות. ראשית, הדבר קשה בשביל הקולגות שעבדו עם אותו עובד. זה לא פשוט לאבד אדם שהם רגילים היו לראות כל יום. בין אם זהו מוות צפוי או פתאומי, מדובר באבל לכל דבר ועניין. הוסיפו לכך את העובדה שהעובדים לא יושבים שבעה ולא מתאבלים, וזה יכול להיות לא פשוט. קושי נוסף נגרם מהעובדה שאותו עובד כבר לא יבצע את תפקידו והוא אפילו לא יכול לחפוף מישהו חדש או לענות על שאלות של מחליפו לתפקיד. לבסוף, יש גם את משפחת העובד אשר זקוקה לתמיכה, עזרה וחיזוק. אם מדובר במשפחה צעירה עם ילדים, על אחת כמה וכמה. במאמר הזה נציג כמה דרכים להתמודדות של מקום העבודה עם מוות של עובד או עובדת וגם נציג את דרישות החוק בעניין.

עזרה מיידית לאחר המוות

משפחת הנפטר תהיה זקוקה בימים הראשונים לכמה שיותר עזרה. קיימים סידורים ומשימות שונות שעליה יהיה לעשות. בתור מעסיקים, לא חלה עליכם חובה חוקית לספק עזרה או מימון כלשהו, אבל אולי תוכלו לסייע בכל אופן באחד הנושאים הללו:

הלוויה

יש לארגן את ההלוויה כולה. זה כולל לארגן חלקת קבר מול חברה קדישא, לפרסם מודעות אבל אשר מודיעות על פטירת האדם, מועד הלוויה ומיקומה. אחד השלבים בסידורי ההלוויה הוא הזמנה של המצבה. כאן צריך גם לנסח את הכיתוב שיהיה עליה ולבחור את החומר ממנה תהיה עשויה ובכלל, את העיצוב הכללי שלה.

פטירת עובד: המדריך המלא למעסיקים

שבעה

על המשפחה לשבת שבעה בבית הנפטר. בתור מעסיקים או קולגות, תוכלו להגיע באופן קבוע, לעזור למשפחה, להביא לה אוכל והכי חשוב, לשבת איתה ולדבר ולספר על המנוח. השבעה היא המקום הנכון לציין את חייו של הנפטר ולתמוך במשפחה וגם להיתמך בעצמכם מנוכחותם של האנשים.

עזרה כלכלית

במקרה של נפטר אשר היה מפרנס עיקרי, עולות לעיתים בעיות שונות. בתור מעסיקים תוכלו לברר אם קיימות בעיות כלכליות כלשהן ולנסות לעזור ככל יכולתכם. לפעמים נדרשת עזרה בהתנהלות מול חברות הביטוח הפנסיוני ואולי גם כאן תוכלו לעזור. קיימת גם חובה מצידכם לתשלום דמי אבטלה ועליה נרחיב בחלק הבא.

חובות חוקיות החלות על המעסיק במקרה פטירת עובד

לא קיימות חובות רבות או מסובכות במקרה פטירת עובד או עובדת. החובה החוקית היחידה היא תשלום של דמי פיטורין באותו הסכום כאילו העובד פוטר מעבודתו. החובה מוגדרת בסעיף 5א לחוק פיצויי פיטורין. את הכסף יש להעביר לשארים הישירים של העובד או העובדת: בעל או אישה, ילדים. בכל מקרה, מי שמקבל את הפיצויים הללו חייב להיות יורש חוקי של הנפטר. רק מי שעונה על ההגדרה 'שארים' יהיה זכאי לסכום. עוד מגבלה על התשלום היא לעובדים שעבדו פחות משנה במקום העבודה – הללו לא יהיו זכאים לפיצויים.

חשוב לזכור שלמרות שהחובות למשפחת העובד הנפטר אינן גדולות, ניתן למצוא דרכים אותן החוק לא הגדיר בכדי לעזור למשפחה. אחת המחוות היפות ביותר שתוכלו לעשות היא להגיע גם לאזכרה במלאת שנה למוות, ליצור קשר מידי פעם עם המשפחה, לשאול מה נשמע ואם יש דרך שתוכלו לעזור. כך תנהגו באופן ראוי ותכבדו את האדם שנפטר בעת שעבד אצלכם.

נגישות