?איך להעביר הרצאה מקצועית

הרצאה היא פעילות שדורשת מיומנויות אישיות שונות, דוגמת היכולת להסביר נושא באופן ברור וגם מעניין. עם זאת, העברת הרצאה איכותית, דורשת לעתים שימוש באמצעי עזר שונים. זאת, במיוחד בתחומים אותם פחות קל להמחיש וכאשר מתאים במיוחד להעשיר את ההרצאה בתמונות, סרטונים קצרים וכמובן טקסטים, שיכולים להשתלב ביחד במצגת. אלה עזרי ההדרכה, אשר יסייעו להעביר הרצאה מקצועית:

מקרן

מקרן הוא אחד מאמצעי העזר הקלאסיים למרצים. מדובר במוצר וותיק, שמגיע בטווח רחב של מחירים ואיכות. השכרת מקרנים איכותיים מספקת גישה למגוון דגמים. היא גם מספקת פתרון משתלם, לשימוש בציוד המתקדם ביותר, שעשוי להיות יקר מדי לרכישה. בחירת מקרן היא עניין מורכב, שלמקצוענים כדאי להתעמק בו בפני עצמו. לשם ההמחשה, נציין כי חשובים למשל עוצמת ההארה של המקרן (משליכה על היכולת להשתמש בו בחדר לא חשוך לגמרי), סוג המקרן (הטכנולוגיה שעליה הוא מבוסס) ואורך חיי הנורה שמשמשת להפקת האור.

מסך הקרנה

המקרן צריך לעבוד עם משטח אנכי שטוח שאליו הוא מקרין. ניתן לאלתר משטחים כאלה וזהו אכן אחד מיתרונותיו של המקרן. למשל, להקרין על קיר רגיל. מצד שני, פתרונות כאלה אינם זמינים תמיד וזהו בוודאי לא הפתרון שמקצוענים ייבחרו.

מיקרופונים ורמקולים

כאשר מדובר בהרצאה בפני קהל גדול, דרושים גם מיקרופון ורמקול. זאת, במיוחד אם יש רעש רקע שמפריע (בעיקר בהרצאה במקום פתוח). מיקרופון דש יבטיח שהמרחק בין המרצה לבין המיקרופון יישמר קבוע. מצד שני, הוא עשוי להרעיש בגלל חיכוך עם ביגוד ואף ליפול, כתוצאה מתנועת המרצה. מיקרופון רגיל שמוצב ליד המרצה, מתאים למצבים שבהם הוא לא נע הרבה. כדאי לקחת בחשבון, שאם משתמשים במקרן, המרצה יסתובב וידבר פעמים רבות כשפניו אל שני כיוונים מנוגדים – בכיוון אחד מאזיניו ובכיוון השני, מולם, כל עוד משתמשים במיקרופון אחד, מצב זה יתבטא בעלייה וירידה בעוצמת הקול.

מיקרופון

כבלים מול אלחוט

כמובן, כל הציוד שהזכרנו דורש כבלים שונים. הכבלים עשויים להבטיח איכות מירבית של התקשורת ולכן מבחינת איכות ובוודאי מבחינת היחס בין האיכות למחיר, הם הבחירה העדיפה. האלטרנטיבה, היא פתרונות אלחוטיים ויש להם יתרונות וחסרונות שונים. "מדונה" הוא הכינוי הידוע לערכת מיקרופון, מגבר ורמקול אלחוטית. הרעיון פשוט: המיקרופון צמוד למרצה כמו מיקרופון דש, אם כי קרוב יותר מהדש – באזור הפה. הקול מועבר מהמיקרופון להתקן קטן בחגורה, שמשדר אותו אלחוטית לשאר המערכת. כך, המרצה יכול להיות חופשי לגמרי בתנועתו.

חצובות / סטנדים

לחלק מהציוד עשויים לתרום עזרי הגבהה או קיבוע. מיקרופון רצוי להיות מסוגלים להגביה ולכוון אל המרצה. רמקול רצוי להיות מסוגלים למקם באופן דומה, כלפי הקהל. גם את מסך ההקרנה, רצוי להעדיף מדגם שכולל סטנד ומאפשר לקבוע את גובהו.

לסיכום

לשם העברת הרצאה איכותית, לא דרוש ציוד רב. כדאי לנצל דווקא עובדה זו ולרכוש או לשכור את הציוד המתאים ביותר לדרישותיכם.

נגישות