עישון בעבודה: מה אומר החוק?

אתם יכולים לחשוב מה שאתם רוצים על עישון (ויכול להיות שאתם מעשנים בעצמכם), אבל מה שבטוח זה שאי אפשר להתעלם מהעובדה כי רבים מאיתנו עושים את זה ומעשנים על בסיס קבוע. כל מי שמעשן יודע שכשאנו נמצאים בבית אנו יכולים לעשן כאוות נפשנו ולא כפופים לאף חוק או כלל מיוחד (מעבר לצורך לשמור על הבריאות של אנשים בסביבתנו), אך כאשר מדובר על מקומות ציבוריים, כמובן שיש דברים שחשוב להקפיד עליהם. זה נכון לגבי ישיבה במסעדות, נוכחות של מעשנים בסביבת תחבורה ציבורית וכמובן שנכון לגבי נוכחות במשרדים ממשלתיים. עם זאת, הסיטואציה הנפוצה ביותר היא זו של עובדים מעשנים, ונראה כי בהיבט הזה הרבה אנשים לא יודעים בדיוק מה מותר ומה אסור. על כן, אנו רוצים להסביר בדיוק מה אומר החוק בעניין הזה וכן להביא כאן עוד כמה נקודות למחשבה.

אזור עישון ושמירה על ניקיונו

חשוב לדעת כי על פי החוק, המעביד מחויב ליצור עבור המעשנים אזור עישון מסודר בו ניתן לעשן. עם זאת, השמירה על הניקיון של המקום היא באחריותם הבלעדית של המעשנים, ואם אתם מגלגלים סיגריות או קנאביס, מומלץ לרכוש קססוניות ומגשי גלגול לצורך השמירה על הסדר והניקיון, ואפשר בהחלט לדבר על זה עם המעביד ולבקש ממנו שידאג לדברים הללו. כמו כן חשוב בהחלט לדאוג למאפרות ופחים ולזכור הרבה פעמים שפינת העישון היא לא רק אזור של המעשנים, אלא אזור בו משתמשים גם עובדים אחרים וחשוב לשמור עליו נקי.

הפסקות

בואו נעשה סדר אחת ולתמיד מבחינת ההפסקות שמגיעות לעובדים במקומות עבודה. הכלל היבש אומר שבכל יום עבודה מגיעות לעובד 45 דקות הפסקה, כאשר לפחות 30 דקות מתוכן צריכות להיות הפסקה ברצף. כל שאר הזמן יכול להתחלק לפי רצון העובד, ובזמן הזה כל עובד יכול לעשות מה שמתחשק לו. אפשר לעשות טלפונים, לשחק בטלפון, וכן עובדים שמעשנים יכולים לצאת לעשן, ובשביל זה כאמור צריכה להיות פינת עישון מסודרת בכל מקום עבודה. שימו לב שהפסקות שירותים לא כלולות ואפשר כמובן ללכת לשירותים מתי שצריך בלי לשאול. כמובן שמעשנים לרוב יוצאים הרבה יותר, ובדרך כלל עובדים מקבלים יותר הפסקות ממה שמתיר החוק היבש. בכל מקרה זה בהחלט קשור גם לאופי של מקום העבודה ולהרגלים שהתקבעו בו עם הזמן.

ריח

עד כאן דיברנו על היבטים חוקיים הקשורים בעישון במקומות העבודה, אבל צריך לזכור שיש בנושא הזה הרבה יותר מכך. מעשנים במקומות עבודה הרבה פעמים גורמים לתחושה לא נעימה לאנשים בסביבתם ולעתים עושים זאת בכלל בלי לשים לב שכך הדבר. מומלץ בהחלט להסתובב עם מסטיקים או סוכריות מנטה, ובמקרה הצורך כדאי שתהיה גם חולצה להחלפה בתיק, וחשוב לבדוק שאתם ריח נעים, במיוחד לפני פגישות עסקיות חשובות עם אורחים מחוץ למשרד.

עישון בעבודה: מה אומר החוק?

לסיכום – אל תגזימו

זכרו כי מרבית המעסיקים מתחשבים בעובדים שמעשנים ומאפשרים להם לעשן בזמנים הפנויים וכמובן מקצים מקום מיוחד לכך. עם זאת, צריך לזכור לא להגזים ושהדבר לא יבוא על חשבון העבודה החשובה. שימו לב שאתם עומדים בכל המשימות שלכם ולא יוצאים להפסקות עישון על חשבון דברים חשובים, ובפרט חשוב מאד לשים לב שהעובדים לצידכם שאינם מעשנים, לא מרגישים שהם זוכים לפחות הפסקות ופנאי על חשבון הפסקות העישון שלכם.

השורה התחתונה כאן היא שמעבר לחוק, צריך לזכור תמיד להתחשב בסביבה, ואם עושים זאת כמו שצריך העישון לא צריך להפריע לאחרים כלל.

נגישות